C5 Puistopalvelun informaatiotaulut HKI
- Päivitetty: 8.5.2024
- Julkaistu: 10.12.2019
C5 HKI Puistopalvelun informaatiotauluja käytetään vain vastaavien yksittäisten taulujen uusimiseen. Uusissa kohteissa ja informaatiotauluissa käytetään C3 opastetelineitä.
Mallitiedot: Opaste on tarkoitettu puistopalvelun (leikkipuiston, leikkipaikan, skeittipaikan tai liikuntapaikan ym.) informaatiolle. Opasteen voi kiinnittää myös esimerkiksi aitaan.
Jos teet kaupunkiympäristön tilaamaa suunnittelu- tai muuta konsulttityötä, pyydä suunnittelun lähtötiedot työn tilaajalta. Tilaaja tekee tarvittaessa tietopyynnön arkistoon.
Mikäli kyse on muusta kuin kaupungin tilaamasta työstä, ota yhteyttä kaupunkiympäristön asiakaspalveluun.
Sisältö
Sijoitusalueet
Koko kaupunki
Materiaalit
Teräs
Putken halkaisija 60 mm, vahvuus
min 3 mm
Pintakäsittely / viimeistely
Teräs: kuumasinkitys + Zirkonium-pohjainen tai vastaava pinnoite + jauhemaalaus polyesteripulverilla
(tai vastaava yhdistelmä, jossa kuumasinkityksen päälle tehdään pintamaalin tartuntaa ja kestävyyttä lisäävä käsittely)
Värivaihtoehdot
Kivikaupunki, aluekeskus, asuinalue ja luonnonmukainen alue: RAL 7021, Black Grey, RAL 6012, Black Green
Historiallinen alue: RAL 9011, Graphite Black
Ylläpito
Noudatetaan peittomaalatun teräksen ylläpito-ohjetta.
Hankintatapa
Suorahankinta
Kuvat


Kivikaupunki, aluekeskus, asuinalue ja luonnonmukainen alue

Historiallinen alue